Home
Naar een klimaatneutrale gemeente tegen 2050 - onze visie in beeld Afdrukken

Onze gemeente neemt de komende jaren maatregelen om zich aan te passen aan de klimaatverandering. Wij zetten in op o.a. hernieuwbare energie en renovatiepotentieel om uiteindelijk te evolueren naar een klimaatneutrale gemeente tegen 2050, zoals Europa vraagt. Hierbij willen we jou als inwoner zoveel mogelijk ontzorgen en collectieve oplossingen aanbieden.

In een nieuwe VIDEO brengen we onze toekomstvisie in beeld.

Visie steunt op pijlers

Samen brengen we verandering: het beschermen van de planeet is minstens zo belangrijk als de belangen van de mens. In alles wat wij doen en nastreven, zou de bescherming en hernieuwing (regeneratie) van die ecosystemen een leidend principe moeten zijn. Onze visie is gebaseerd op 4 pijlers. 

 1. De natuurlijke gemeente: we denken vanuit oplossingen die de natuur ons biedt. We streven naar een samenleving waarin we onszelf zien en gedragen als onderdeel van de natuur.
 2. De verbonden gemeente: we plannen vanuit nabijheid, we versterken onze lokale economie, groene energie gaan we zoveel mogelijk zelf opwekken. We streven naar inclusie en participatie.
 3. De circulaire gemeente: we vermijden afval en gebruiken minder grondstoffen. We zetten in op hergebruik van materialen.
 4. De aanpasbare gemeente: we denken toekomstgericht en vanuit de specifieke eigenschappen van onze gemeente. We plannen alles flexibel in.

Concrete acties voor 2023

 1. We finaliseren een lokaal hemelwater- en droogteplan, een langetermijnvisie over de regenwaterinfrastructuur en de bronmaatregelen die nodig zijn om het regenwater vast te houden, te hergebruiken en te infiltreren. Zo kunnen we het natuurlijke watersysteem versterken.
 2. • We vergroenen en ontharden de publieke ruimte met een premie en ondersteuning voor geveltuinen en groendaken, met de heraanleg van de Kouterstraat en het voorzien van parkeerplaatsen in grasbetontegels en extra buffercapaciteit voor de sportvelden. We stimuleren de biodiversiteit. Ook de schuilhuizen van De Lijn voorzien we van groendaken.
 3. We zetten in op duurzame verplaatsingen en maken de transitie naar zone 30, fietsinfrastructuur en deelwagens. We rollen ook een dienstfietsproject uit voor het personeel van Lokaal Bestuur Temse.
 4. We optimaliseren het eigen patrimonium, vermijden leegstand en zetten in op kwaliteit van onze gebouwen.
 5. We stimuleren het gebruik van hernieuwbare energie en energiedelen door onszelf en de inwoner. We streven naar een lokaal energienetwerk, naar oplossingen die voor iedereen betaalbaar zijn. Dit doen we o.a. door maximaal in te zetten op zonnepanelen, verledding van de openbare verlichting, uitrol van laadpaleninfrastructuur, onderzoek rond warmtenetten.
 6. We zetten in op circulaire acties met onze deelsystemen Op Wielekes, deelwagens en (elektrische) deelfietsen. We recupereren en hergebruiken (bouw)materialen waar mogelijk in de eigen wegenwerken en bouwprojecten en zetten samen met de stad Sint-Niklaas en ondernemers in op een circulaire systeemverandering in de bouwsector. We starten samen met hen ook de uitwerking van een ‘kenniscentrum circulaire economie’ op. Het Lokaal Bestuur onderneemt zelf heel wat stappen richting een circulair aankoopbeleid.
 7. We zetten in op het concept van de ‘eetbare gemeente’ en onderzoeken waar we een samentuin, een voedselbos kunnen integreren.

Pilootproject WONDERLAND
In dit ambitieuze pilootproject zit onze hele visie vervat. We dromen van een gemeente waar je heerlijk kan vertoeven, verwonderd kan zijn en een plaats kan creëren waar verbinding en herstel van natuur centraal staan, naast welbevinden, gezondheid, plezier en spel. In eerste fase gaan we aan de slag in de Akkerstraat en Philemon Haumanstraat met een onthardingsproject van de openbare ruimte. We voorzien ruimte voor (eetbare) vergroening, infiltratie, buffering en recuperatie van regenwater, gecombineerd met het mensvriendelijk inrichten van deze wijk. Aansluitend dringt zich in onze dorpskern ook de nood aan renovatie en de implementatie van hernieuwbare, betaalbare energie op. We onderzoeken met een deskundig team de mogelijkheden tot collectief renoveren, het maximaal aanbrengen van zonnepanelen en/of aansluiten op een warmtenet. De focus ligt op het ontzorgen van de inwoners. Dit wordt onze proeftuin, ons voorbeeld dat we opschalen naar de hele gemeente.

 

INFO

Duurzaamheid, 03 710 12 38, Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

Laatst aangepast op woensdag, 18 januari 2023 08:20
 

Deze website maakt gebruik van cookies. Cookies zijn kleine informatiebestanden die automatisch op de harde schijf van jouw computer bewaard worden. Cookies maken het mogelijk om de toegang tot de site en de navigatie te vergemakkelijken en sneller en efficiënter te laten verlopen. Sommige cookies zorgen ervoor dat een website grafisch netjes verschijnt, andere dat een websiteapplicatie correct werkt. Cookies zijn ook nodig voor analyses van het surfgedrag bv. via Google Analytics (zie hierboven). U kunt uw browserinstellingen aanpassen zodat cookies niet worden aanvaard of dat u een waarschuwing krijgt wanneer u cookies krijgt toegestuurd. U kan ons privacybeleid en ons cookiebeleid onderaan de pagina terugvinden.

Door op ok te klikken aanvaard u het gebruik van cookies door deze website.