Home
Nieuwe boeken van Temsenaars Afdrukken
   
cult Boek Simonne Buytaert  

 

 

Temse en deelgemeenten verrassend Anders in beeld - Simonne Buytaert

Op 30 maart stelde Simonne Buytaert uit Temse haar nieuw fotoboek voor tijdens de opening van het toeristisch seizoen op het gemeentehuis. Het brengt ‘Temse en deelgemeenten verrassend Anders in beeld’. Het boek (A4-formaat, kunstlederen cover) bevat zowel algemene foto’s van gebouwen, zichten, curiosa… als details, in totaal 207, waarvan 96 door Simonne genomen.

Voor wie onze gemeente geportretteerd wilt zien vanuit een niet-klassieke invalshoek, is dit werk zeker een aanrader.

Verkrijgbaar bij de dienst Toerisme (gemeentehuis, Markt 1) en bij de auteur (Kasteelstraat 84a, Temse - 03 284 90 29 of 0475 38 70 33, Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien. ). Kostprijs: 38 euro. Uitgave: Simonne Buytaert i.s.m. leden van het Fotografencollectief Anders 23.

Simonne Buytaert (°1943, Bazel) woont sinds haar huwelijk (1965) met Carlos Rooms (1943-2010) in Temse. Als medezaakvoerder van kledingwinkel New Look (Collections) vergroeide zij met onze gemeente. Na de stopzetting van de zaak in 2003, volgde zij 4 jaar cursussen Fotografie aan het CVO Temse. Wat begon als hobby, groeide al snel uit tot een passie en leidde tot de samenstelling van het fotoboek ‘Bazel in beeld’ (2009). Het succes inspireerde om door te gaan en een jaar later verscheen ‘Temse in beeld’. Simonne is intussen lid en secretaris van het Fotografencollectief Anders 23.

Temse boeit haar niet alleen fotografisch: in 2015 publiceerde zij ‘Op zijn Temsts’, een boek over het Temsese dialect.

 

 

Ten strijde tegen armoede - Julien Van Geertsom

  cult Boek Armoede J Van Geertsom

Begin dit jaar verscheen het boek ‘Ten strijde tegen armoede’, ondertitel: ‘Het verhaal van mijn oorlog’ van Julien Van Geertsom (Temse). Daarin brengt de auteur een analyse van armoede op nationaal en Europees niveau op basis van zijn persoonlijke beleving en ervaring met de interactie tussen ambtenaren en beleidsmakers. De rode draad is de rol die België daarin speelt. Ook de FOD (federale overheidsdienst) Maatschappelijke Integratie komt aan bod, alsook de innovatie in de sociale sector: digitalisering, Housing First en het Miriam-project. In het afsluitende hoofdstuk biedt hij de lezer een eigenzinnige blik op de toekomst van armoedebestrijding met zijn persoonlijke aanbevelingen.

Het boek (€ 30) is verkrijgbaar via www.uitgeverij.vandenbroele.be.

Julien Van Geertsom (°1953) was leerkracht in het secundair onderwijs en lector in het hoger onderwijs (pedagogiek). Later werd hij interprofessioneel vakbondssecretaris bij het ABVV (eerst lokaal, later op Vlaams niveau als adjunct-intergewestelijk secretaris) en administrateur-generaal bij de dienst Overzeese Sociale Zekerheid. De laatste 15 jaar was hij voorzitter van de FOD Maatschappelijke Integratie, Armoedebestrijding, Sociale Economie en Groot Stedenbeleid. Hij bouwde mee het federaal armoedebestrijdingsbeleid uit.

 

 

Het domein van de abdij van Lobbes in Waas - Marc De Wree

cult Boek Abdij Lobbes in waas kl  

In oktober 2018 werd een nieuw boek uitgegeven betreffende de oudste geschiedenis van Temse en de Durme-Scheldestreek: ‘Het domein van de abdij van Lobbes in Waas - Een bijdrage tot de historiografie van middeleeuws Tielrode en Hamme'.

Auteur Marc De Wree (°1959) groeide op in een landbouwersgezin in de Hogenakkerstraat langs de grens van Elversele met Tielrode.   Afgestudeerd in 1982 als Burgerlijk Ingenieur vestigde hij zich met zijn gezin eerst te Gent en dan te Destelbergen. Tijdens zijn loopbaan voor een Amerikaanse multinational coördineerde hij de realisatie van verschillende fabrieken en tal van productielijnen op diverse locaties in Europa en de wereld.   Zijn interesse voor de geschiedenis van mens, bodem en landschapsvorming in zijn geboortestreek, resulteerde in het verleden reeds in een aantal artikels rond de thema's familiegeschiedenis, localisatie van toponiemen en feodale instellingen, en bronnenanalyse waarbij de 2 delen van 'Het oudste Wezenboek van de Keure te Elversele (1540 - 1596)', uitgegeven door de Elverseelse Heemkundige Kring Braem, tot zijn grotere werk behoorden. De (her)ontdekking van een reeks 16de eeuwse cijnsregisters betreffende de Heerlijkheid van de abdij van Lobbes te Tielrode zette de auteur er toe aan om een sinds lang sluimerend idee tot publicatie te realiseren.

Het belang van deze Henegouwse abdij voor de vroegste geschiedenis van Tielrode, Hamme en Cauwerburg, en van het Waasland in zijn geheel, kan bezwaarlijk onderschat worden. Haar archieven en scriptoria leverden  immers de oudste teksten betreffende het bestaan van de gouw van Waas, van de nederzettingen Tielrode en Hamme in de 9de eeuw, en van Cauwerburg in de 11de eeuw. De vermelding van de domeinkerk van Lobbes te Tielrode in 868/869 vormt zelfs de eerste attestie van enig kerkgebouw in Waas.

In 'Lobbes in Waas' reconstrueert de auteur de oorsprong, de wijze van uitbating en de evolutie van het middeleeuwse abdijdomein van Lobbes in de Waasgouw in een genuanceerd historisch kader. Hierbij blijft de rol van de domeinschenking van Tielrode als één van de kersteningscentra in Waas niet onbelicht. Aan de hand van gedetailleerde kaarten wordt tevens de - voorheen onbekende - ligging van de heerlijkheid van de abt van Lobbes te Tielrode, en van haar historische kern - de vroegmiddeleeuwse abdijhoeve en haar landerijen - gesitueerd. Een apart hoofdstuk is gewijd aan de wijze en de sequentie waarop terreinen op de zuidflank van de Wase Cuesta en langs de oevers van Durme en Schelde van de Vroege Middeleeuwen tot ca. 1300 in cultuur gebracht werden.

Uitgave: ID+Collectief, Hamme.

370 blz., 220 afbeeldingen en kaarten in kleur.

Prijs: € 35.  Een beperkt aantal exemplaren van het boek is nog te koop bij de auteur zolang de voorraad strekt ( Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien. ).

Laatst aangepast op vrijdag, 05 april 2019 09:08
 

Deze website maakt gebruik van cookies. Cookies zijn kleine informatiebestanden die automatisch op de harde schijf van jouw computer bewaard worden. Cookies maken het mogelijk om de toegang tot de site en de navigatie te vergemakkelijken en sneller en efficiënter te laten verlopen. Sommige cookies zorgen ervoor dat een website grafisch netjes verschijnt, andere dat een websiteapplicatie correct werkt. Cookies zijn ook nodig voor analyses van het surfgedrag bv. via Google Analytics (zie hierboven). U kunt uw browserinstellingen aanpassen zodat cookies niet worden aanvaard of dat u een waarschuwing krijgt wanneer u cookies krijgt toegestuurd. U kan ons privacybeleid en ons cookiebeleid onderaan de pagina terugvinden.

Door op ok te klikken aanvaard u het gebruik van cookies door deze website.